„Warta Pamięci” we Frampolu

2023-09-18 Aktualności

16 września na cmentarzu parafialnym we Frampolu odbyła się Akcja „Warta Pamięci”. Rozpoczęła się punktualnie o 17:30, jednocześnie w 30 lokalizacjach województwa lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i podlaskiego. Jest to ogólnopolska akcja upamiętnienia ofiar sowieckiej agresji na wschodzie kraju. Organizowana jest z inicjatywy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rekonstruktorzy.pl.

-We Frampolu wspomnieliśmy zamordowanego przez komunistyczne bojówki podchorążego Wincentego Panasiuka. Akcja edukacyjna, skierowana przede wszystkim do młodzieży ale i przypomnienie bohaterów walczących o wolną Polskę. Przypomina nam ona także o bestialskim ataku hitlerowskich Niemiec i komunistycznej Rosji mówi wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa.

W ramach okolicznościowych wystąpień głos zabrali również: Pani Poseł na Sejm RP Beata Strzałka oraz Burmistrz Frampola.

Poległych uhonorowano deklamacją fragmentów wierszy „Ballada wrześniowa” Jacka Kaczmarskiego oraz „17IX” Zbigniewa Herberta, złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe szkół podstawowych we Frampolu, Teodorówce i Woli Radzięckiej oraz OSP Frampol. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców Frampola i okolic.

Foto: bilgoraj.com.pl


Opublikowano przez: Justyna Badach

Data publikacji: 2023-09-18

Data aktualizacji: 2023-09-18

Kategorie: Aktualności


Poznaj gminę Frampol

Frampol położony jest na pograniczu Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej. Północno-wschodnia i wschodnia część obszarów gminy stanowi fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, a południowa strefę ochronną Lasów Janowskich. Urozmaiconą rzeźbę terenu wieńczy dolina rzeki Białej Łady.

 • 107,6 km2
  powierzchni
 • 6200
  ludność
 • 16
  miejscowości
 • 300
  lat historii

Zobacz także