Rozporządzenie w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków

2023-01-20 Aktualności

W dniu 15 grudnia 2022 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej pobrał próbki w gospodarstwie komercyjnym kaczek rzeźnych w miejscowości Kaniwola (gmina Ludwin, powiat łęczyński), na skutek zgłoszenia niepokojących objawów. W gospodarstwie utrzymywano 39 644 kaczek w trzech obiektach.

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) zostało potwierdzone w dniu 16 grudnia 2022 r. po otrzymaniu dodatnich wyników próbek przekazanych do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W trzech stadach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa HPAI podtyp H5N1.

Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz służby. Po wdrożeniu środków przewidzianych dla zwalczania ww. jednostki chorobowej, określeniu zasięgu obszarów objętych ograniczeniami wokół ogniska tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz oszacowaniu strat, rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników.

Wydane zostało rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), określające obszar zapowietrzenia oraz obszar zagrożenia. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby Wojewody Lubelskiego.

 

Rozporzadzenie_Ministra_Rolnictwa_ptasia_grypa_2022

Rozporzadzenie_Wojewody_Lubelskiego_1_2023


Opublikowano przez: Justyna Badach

Data publikacji: 2023-01-20

Data aktualizacji: 2023-01-20

Kategorie: Aktualności


Poznaj gminę Frampol

Frampol położony jest na pograniczu Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej. Północno-wschodnia i wschodnia część obszarów gminy stanowi fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, a południowa strefę ochronną Lasów Janowskich. Urozmaiconą rzeźbę terenu wieńczy dolina rzeki Białej Łady.

 • 107,6 km2
  powierzchni
 • 6200
  ludność
 • 16
  miejscowości
 • 300
  lat historii

Zobacz także