Przypomnienie o terminach wymiany kotłów węglowych
Przypominamy naszym mieszkańcom, o terminach wymiany wysokoemisyjnych kotłów węglowych
19 lutego 2021 r. Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął uchwałę Nr XXIII/388/2021 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa lubelskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – tzw. „uchwałę antysmogową”
dla województwa lubelskiego.
Na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego
Zakazuje się użytkowania:
- Od 1 stycznia 2024 r. – kotłów bezklasowych i instalacji klas 1 i 2
- Od 1 stycznia 2027 r. – instalacji klas 3 i 4
- Od 1 stycznia 2030 r. – instalacji klasy 5
Zakazuje się stosowania następujących paliw:
- miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
- węgla kamiennego, który nie spełnia któregokolwiek z wymagań określonych prawem, oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
- biomasy, której wilgotność przekracza 20%.
Zakazuje się użytkowania instalacji na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach mających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej (po 1 maja 2021 r.).
Skorzystaj z programu Czyste Powietrze
„Czyste Powietrze” to program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w ociepleniu ich domów jednorodzinnych oraz zlikwidowanie starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Dzięki tym inwestycjom zmniejsza się zużycie energii oraz koszty ogrzewania.
Przypominamy, że w ramach porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Gmina Frampol prowadzi punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze”. Za jego pośrednictwem można bezpłatnie złożyć wniosek o dofinansowanie lub rozliczyć dotację.
Poznaj gminę Frampol
Frampol położony jest na pograniczu Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej. Północno-wschodnia i wschodnia część obszarów gminy stanowi fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, a południowa strefę ochronną Lasów Janowskich. Urozmaiconą rzeźbę terenu wieńczy dolina rzeki Białej Łady.
-
107,6 km2powierzchni
-
6200ludność
-
16miejscowości
-
300lat historii