O gminie
Frampol leży w południowej części Lubelszczyzny w obrębie dwóch subregionów fizjograficznych, tj.: Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej w dorzeczach Wieprza i Sanu.
Roztocze Zachodnie rozcięte jest przełomową doliną Gorajca na dwie części, nazwane Roztoczem Gorajskim i Szczebrzeskim. Ku południowemu zachodowi (do Kotliny Sandomierskiej) opada wyraźną krawędzią typu tektonicznego, w obrębie której na powierzchni występują piaskowce trzeciorzędowe, budujące wzgórza ostańców. Ku północy (do Padołu Zamojskiego) opada wyraźną krawędzią typu erozyjno – denudacyjnego, wzdłuż której płynie w szerokiej dolinie rzeki Por. Wysokość krawędzi dochodzi miejscami do 30 metrów. Krawędź jest mniej wyraźna między Gorajcem, a Wieprzem. Powierzchnie zrównań wierzchowinowych (stanowiące wąskie garby międzydolinne) układają się na poziomie 300 – 330 m n.p.m., stanowiąc wąskie garby międzydolinne. Roztocze Zachodnie ma rzeźbę bardzo urozmaiconą. Głębokie rozcięcia przez doliny Gorajca, Białej Łady i górnego odcinka Poru spowodowało, że deniwelacje terenu są duże, nawet ponad 100 m. Urozmaicenie rzeźby wynika z podatności skał lessowych na procesy denudacyjne i erozyjno – denudacyjne.
Równina Biłgorajska to rozległe obniżenie poniżej krawędzi Roztocza, stanowiące fragment zapadliska przedkarpackiego, dopełnionego głównie mało odpornymi utworami trzeciorzędowymi (iły, piaski). Obszar Równiny Biłgorajskiej charakteryzuje prostota, a nawet prymitywizm rzeźby. Charakterystycznymi formami są wydmy oraz bagna i torfowiska. Wzdłuż Roztocza ciągną się obniżenia bagienne typu krasowego, cenne pod względem przyrodniczym, tzw. wertepy krasowe.
Obszar gminy położony jest w obrębie dwóch jednostek geologicznych: Synklinorium Brzeżnego (Roztocze) i Zapadliska Przedkarpackiego (Równina Biłgorajska).
Nad samym Frampolem od północy wznosi się góra Radzięcka, u której podnóża leży miasto. Położone w północnej części powiatu biłgorajskiego, dzięki dobremu położeniu miało ono lepsze możliwości rozwoju aniżeli Goraj, który otoczony jest wzgórzami.
Frampol odległy jest od Biłgoraja 16 km, od Janowa Lubelskiego 20 km, a od Szczebrzeszyna 24 km. Odległość od Goraja wynosi tylko 6 km. Niedaleko Frampola ciągną się lasy ordynacji zamojskiej oraz Lasy Janowskie i Puszcza Solska. Miasto nie leży nad rzeką. Biegnąca niedaleko Łada oddalona jest o 1 km. Położony daleko od linii kolejowych (Stacja Zwierzyniec oddalona o 20 km, Szastarka o 40 km) Frampol nie miał możliwości rozwinąć się gospodarczo.
W pobliżu Frampola znajdują się także taki wioski jak: Sokołówka, Kąty, Rzeczyce, Wola Radzięcka, Kocudza, Wola Kątecka i Stara Wieś.
Ogółem w skład gminy wchodzi szesnaście miejscowości o łącznej liczbie mieszkańców 6653. (Dane z września 2007 roku)
- Chłopków – 363
- Frampol – 1536
- Karolówka – 395
- Kąty – 267
- Komodzianka – 32
- Korytków Mały – 426
- Pulczynów – 189
- Radzięcin – 744
- Rzeczyce – 320
- Smoryń – 300
- Sokołówka – 307
- Stara Wieś – 196
- Teodorówka – 585
- Teodorówka – Kolonia – 169
- Wola Kątecka – 154
- Wola Radzięcka – 380
Poznaj gminę Frampol
Frampol położony jest na pograniczu Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej. Północno-wschodnia i wschodnia część obszarów gminy stanowi fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, a południowa strefę ochronną Lasów Janowskich. Urozmaiconą rzeźbę terenu wieńczy dolina rzeki Białej Łady.
-
107,6 km2powierzchni
-
6200ludność
-
16miejscowości
-
300lat historii