Nowe fundusze unijne dla Gminy Frampol

2023-08-03 Aktualności

W dniu 02.08.2023 roku w Lublinie z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego Burmistrz Frampola odebrał umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 na opracowanie „Planu adaptacji do zmian klimatu dla miasta Frampol”. Gmina Frampol jako jedna z jedenastu samorządów z całego województwa lubelskiego otrzymała dofinansowanie w ramach Działania 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy.

Wartość projektu wynosi 165 764,03 zł z czego dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich to 140 899,40 zł.

Plan adaptacji do zmian klimatu jest dokumentem zawierającym charakterystykę danego obszaru, analizę danych klimatycznych, ocenę podatności, potencjału i wrażliwości oraz propozycję działań mających na celu zarówno łagodzenie skutków zmian klimatu, jak i adaptację do nich.

Przedmiotowe plany adaptacji będą podstawą do przygotowywania projektów w ramach Działania 3.2 i 3.3 dotyczących:

  • wspierania inwestycji w zakresie małej retencji wodnej, w szczególności w ekosystemach oraz zlewniach elementarnych, w tym naturalnych ekosystemach na obszarach cennych przyrodniczo oraz ekosystemach przekształconych wykorzystywanych na potrzeby produkcji rolnej, w tym poprzez zabiegi agrotechniczne, dobór gatunków i zbiorowisk roślin;
  • zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, w szczególności z wykorzystaniem zielonej i zielono-niebieskiej infrastruktury, zastosowanie wodoprzepuszczalnych nawierzchni oraz odszczelnianie nawierzchni nieprzepuszczalnych;
  • działań informacyjno-edukacyjnych i edukacyjnych w zakresie kwestii klimatycznych oraz ochrony zasobów wodnych – jako element szerszego projektu związanego z adaptacją do zmian klimatu.

Fot. UMWL i Dziennik Wschodni


Opublikowano przez: Justyna Badach

Data publikacji: 2023-08-03

Data aktualizacji: 2024-07-31

Kategorie: Aktualności


Poznaj gminę Frampol

Frampol położony jest na pograniczu Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej. Północno-wschodnia i wschodnia część obszarów gminy stanowi fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, a południowa strefę ochronną Lasów Janowskich. Urozmaiconą rzeźbę terenu wieńczy dolina rzeki Białej Łady.

  • 107,6 km2
    powierzchni
  • 6200
    ludność
  • 16
    miejscowości
  • 300
    lat historii

Zobacz także