13 września spadły bomby…

2023-09-14 Aktualności

13 września 1939 r. na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców Frampola i okolic. Jest to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Tego dnia niemieckie Luftwaffe w czasie nalotu zniszczyło około 80 % zabudowań, przez co Frampol był jednym z najbardziej zniszczonych miast Polski w czasie II wojny światowej.  Dzięki patrolom, które obserwowały niebo z pobliskich wzgórz straty ludności cywilnej nie były duże. Zaalarmowani wcześniej mieszkańcy ukryli się przed bombardowaniem poza miastem, na polach i w wąwozach.

84 lata później przy Pomniku Odzyskania Niepodległości przedstawiciele władz samorządowych, Samorządu Mieszkańców oraz KGW Kreatywni z Frampola złożyli okolicznościowe wieńce i wiązanki.

W dniu 13 września 2023 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu kartki pocztowe upamiętniające to wydarzenie. W prawym górnym rogu kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, ma którym umieszczono mapę centrum Frampola z zaznaczonymi miejscami upadku bomb burzących. W części ilustracyjnej kartki przedstawiono dwa zdjęcia archiwalne Frampola wykonane z lotu ptaka – przed i po bombardowaniu. Pomiędzy nimi grafika pocisku bombowego, w który wpisano: Bombardowanie Frampola. Kartki można zakupić w placówkach Poczty Polskiej.


Opublikowano przez: Justyna Badach

Data publikacji: 2023-09-14

Data aktualizacji: 2023-09-14

Kategorie: Aktualności


Poznaj gminę Frampol

Frampol położony jest na pograniczu Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej. Północno-wschodnia i wschodnia część obszarów gminy stanowi fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, a południowa strefę ochronną Lasów Janowskich. Urozmaiconą rzeźbę terenu wieńczy dolina rzeki Białej Łady.

 • 107,6 km2
  powierzchni
 • 6200
  ludność
 • 16
  miejscowości
 • 300
  lat historii

Zobacz także