13 września spadły bomby…
13 września 1939 r. na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców Frampola i okolic. Jest to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Tego dnia niemieckie Luftwaffe w czasie nalotu zniszczyło około 80 % zabudowań, przez co Frampol był jednym z najbardziej zniszczonych miast Polski w czasie II wojny światowej. Dzięki patrolom, które obserwowały niebo z pobliskich wzgórz straty ludności cywilnej nie były duże. Zaalarmowani wcześniej mieszkańcy ukryli się przed bombardowaniem poza miastem, na polach i w wąwozach.
84 lata później przy Pomniku Odzyskania Niepodległości przedstawiciele władz samorządowych, Samorządu Mieszkańców oraz KGW Kreatywni z Frampola złożyli okolicznościowe wieńce i wiązanki.
W dniu 13 września 2023 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu kartki pocztowe upamiętniające to wydarzenie. W prawym górnym rogu kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, ma którym umieszczono mapę centrum Frampola z zaznaczonymi miejscami upadku bomb burzących. W części ilustracyjnej kartki przedstawiono dwa zdjęcia archiwalne Frampola wykonane z lotu ptaka – przed i po bombardowaniu. Pomiędzy nimi grafika pocisku bombowego, w który wpisano: Bombardowanie Frampola. Kartki można zakupić w placówkach Poczty Polskiej.
Poznaj gminę Frampol
Frampol położony jest na pograniczu Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej. Północno-wschodnia i wschodnia część obszarów gminy stanowi fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, a południowa strefę ochronną Lasów Janowskich. Urozmaiconą rzeźbę terenu wieńczy dolina rzeki Białej Łady.
-
107,6 km2powierzchni
-
6200ludność
-
16miejscowości
-
300lat historii